en-Rozhovor s Romanem Hyblerem

12/08/2019

Ahoj Romane.

Předně gratulace k předvedené hře na MS a díky za důstojnou reprezentaci ČR.

Děkuji za velkou podporu fanouškům z České republiky.

Jak si se vlastně kvalifikoval na World 9 Ball Championships?

Kvalifikoval jsem se prostřednictvím žebříčku Eurotour (Top 24)

Co říkáš na místo šampionátu, jaké bylo prostředí a zázemí pro hráče?

Těžko říci, myslím, že by bylo lepší hostit světový šampionát ve státě, kde se kulečník těší větší oblibě, např. Anglie nebo Taiwan. Ale musíme být rádi, že se letos nějaké mistrovství světa vůbec konalo a jak jsem slyšel, MS se bude konat i v dalších 3 letech právě v Kataru.

Jaká byla atmosféra při zápasech, kolik chodilo diváků?

Atmosféra mohla být lepší, ale je to dané tímto státem, holt měli peníze. Diváků bylo průměrně mezi 300-600.

Jak si byl spokojen se svojí hrou? První dva zápasy si vyhrál, zápas s Ip Tung Pong jsme měli možnost sledovat, v tu chvíli byla asi velká spokojenost.

Se svým výkonem v prvních dvou zápasech jsem byl zcela spokojen, jasně, povedlo se mi porazit 2 velmi dobré hráče, ale jako sportovec chci samozřejme turnaj vyhrát a je jedno jestli se jedná o ME nebo MS nebo normální turnaj. Vidím to tak, že jsem nedosáhl svého cíle, dostat se mezi posledních 16, takže jsem trochu nespokojený, ale musím respektovat výkony svých protivníků v systému KO posledních 64 hráčů, Kaci Eklent hrál prostě skvěle a dostal mě pod tlak, už jsem se v tomto zápasu nedokázal vzepřít. Ale každopádně, v příštím roce se znovu pokusím uskutečnit svůj sen.

Zápas Last 64 si narazil na Albánce Eklent KaÇi, který byl nakonec nejlepší z Evropanů. Když to hodnotíš zpětně, dalo se zahrát lépe a více ho potrápit?

Tuto otázku jsem trochu vysvětlil už výše. Bylo to těžké, klíčový strk na 2:2 jsem zvládnul, pak už jsem nedokázal žádným způsobem zvrátit výsledek na svoji stranu. Dokonce si myslím, že proti mně zahrál nejlépe, zahrál neuvěřitelné strky, tři jumpy, dvě véčka a dvě jistoty z basy. Tento výkon musím jednoduše respektovat a pro příště zlepšit svoji hru.

U nás je hodně sledovaný Mosconi Cup. Když se podíváme ale na výsledky MS, tak Evropa za světem zaostává a o Americe se ani nemá cenu bavit. V čem vidíš příčinu?

Vidím to úplně jinak, poslední velké turnaje ovládaly Evropané, takže o Evropu se opravdu nemusíme bát. Ameriku vidím tak, že tam opravdu mají problémy, a to proto, že se nerozvíjejí dál a neberou kulečník jako skutečný sport, jako my to děláme tady v Evropě, s trenéry a psychology, apod. Oni zůstávají u svých peněžních her, kde jsou opravdu silní, ale turnaj je něco jiného, člověk má pouze tu jednu šanci, jinak je hned venku a v tom je ten rozdíl.

Poslední otázka. Chystáš se na nějaký turnaj do Česka, co třeba Pardubice open 2018?

V loňském roce jsem si to předsevzal a skoro jsem ho hrál, ale pak mi do toho něco přišlo, jel jsem s mým synem na fotbalový turnaj, protože jsem tam chtěl být. Doufám, že mi to letos vyjde.

Děkuji za rozhovor.

Rádo se stalo.