Reportáž Toma Onderka z výjezdu na Slovenský pohár

24.01.2017

Přinášíme vám reportáž Tomáše Onderka z výjezdu českých hráčů na Slovenský pohár, který se konal o víkendu v Trenčíně. Kompletní výsledky najdete zde

Dne 21.1. 2017 se uskutečnilo ve Slovenském Trenčíně první letošní kolo Slovenského poháru v disciplíně 9ball, kterého se účastnili i dva Češi, Tomáš Onderek a Marek Hajdovský oba reprezentující jejich domácí klub MPC Pardubice. Zahájení turnaje se neslo v duchu vyhodnocení uplynulé sezony a předání cen a pohárů. Samotný turnaj pak začal na všech sedmi stolech značky WIK, které byly potaženy mírně starším plátnem a měly velice velké kapsy. Tento fakt nasvědčoval tomu, že bude k vidění spousta dohrávek a čistých her. Rozstřel byl střídavý a ke stavění se používala folie, kdy koule číslo 9 byla na rozstřelovém bodě a platilo pravidlo kitchen rule. Hrálo se do 6 bodů vlevo i v pravo.

Marek začal turnaj skvěle když mu los přisoudil dva těžké soupeře. V prvním kole Milana Mrvu a ve druhém slovenskou jedničku Jakuba Koniara. Taktickou hrou a dobrým potápěním si dokázal Marek oba soupeře přehrát v poměru 6:4 V dalším kole pak čekal Vlado Tarina, hráč s velice pěknou technikou, který místy "kousal" ale nakonec podlehl v poměru 4:6. V dalším kole se pak hrálo last 16 již na 7 vítězných her. Soupeřem byl Markovi slovenský reprezentant Jaro Polách, která kolo předtím utekl hrobníkovi z lopaty. Prohrával ve svém zápase s Tomášem Krovinou již 2:5 ale vzal si time-out a posléze využil svých dlouholetých zkušeností a dotáhl zápas do vítězného konce. A možná i díky tomu byl pak v zápase s Markem lepší. Markovi vůbec nevycházel break a to je při střídavém rozstřelu a proti takovému hráči jako je Jaro zásadní. Roli sehrála i únava a dvě minuté osmičky v rozhodujících momentech byly už jen stvrzením tohoto faktu.

Tomáš Onderek měl naopak na začátku turnaje los celkem přijatelný a odpovídaly tomu i výsledky: Lauko 1:6, Mrva.K. 1:6, Roško 3:6, Sedmík 3:7 Po celkem vyrovnaných výkonech a hezké hře se pak čekalo na zahájení čtvrtfinále a to celkem dlouho. Tomáš čekal na vítěze zápasu Koniar-Koles. V tomto zápase oba předváděli na jejich standard docela mizerné výkony ale nakonec byl šťastnější Jakub. Ve čtvrtfinále to už však byl ten "koník", kterého všichni dobře známe. Vletěl do zápasu bezchybnou hrou a ujal se vedení po dvou chybách Tomáše a dvou dohrávkách 4:2. Tomáš kontroval po dry-breaku dvěma čistými hrami a korigoval na 4:2. Nicméně Jakub nadále zejména vynikajícím breakem, kdy mu často padaly 2 i 3 koule a bezchybnou hrou zápas kontroloval a dotáhl do vítězného konce. Svou formu pak potvrdil i v semifinále, kdy uštědřil Vojtovi Štofkovi kanára a ve finále pak porazil legendu slovenského poolu Zola Petrovicse.

Celkem se turnaje účastnilo 47 hráčů. Rád bych poděkoval za bezchybnou organizaci SbiZ v čele se Samuelem Koniarem a mohu za sebe slíbit, že to nebyl náš poslední Slovenský pohár. 

Tomáš Onderek